Lampa UV do wody

Od wielu lat sprawdzonym sposobem na poprawę skuteczności filtracji i działania systemu filtracji w basenie są lampy UV do dezynfekcji wody basenowej. Zastosowanie promieni ultrafioletowych jest nad wyraz skuteczne, jeśli odpowiednio dobierzemy moc lampy uv i odpowiednio ją zamontujemy oraz serwisujemy. Należy przy tym pamiętać, że nawet dobre lampy UV do basenów nie mogą stanowić jedynego sposobu uzdatniania wody w basenie. Lampa UV do basenu zda świetnie egzamin jako uzupełnienie metody chlorowej.

Jak często wymieniać żarówkę UV w basenie?

Działanie bakteriobójcze lampy UV nie jest wieczne - należy pamiętać, że żarówka do lampy UV ma swoją określoną żywotność, która z reguły w większości modeli wynosi ok. 10.000 godzin ciągłej pracy. Po upływie tego czasu lampa ultrafioletowa będzie świecić, jednak jej działanie bakteriobójcze będzie mocno ograniczone lub żadne.

Czyszczenie lampy UV

Jeśli decydujemy się na montaż lampy UV w basenie musimy zdawać sobie sprawę, że tym bardziej będziemy musieli dbać o podstawowe parametry wody, takie jak odpowiednie pH czy brak glonów. Żarówka UV (a w zasadzie jej żarnik) przez który cały czas przepływa woda w procesie filtracji może zostać pokryta biofilmem. Najlepsze basenowe lampy UV mogą być wyposażone w układ automatycznego czyszczenia żarnika, jednak większość modeli to proste lampy uv do uzdatniania wody zamontowane na tzw. powrocie wody do basenu (część tłoczna) na tzw. bypassie.

Działanie lamp UV w basenie

Promieniowanie ultrafioletowe świetnie radzą sobie z podstawowymi zagrożeniami biologicznymi w naszym domu - lampy uv do basenów prywatnych są z reguły układami wysokiego ciśnienia, a długość fali determinująca skuteczność urządzenia dostosowana jest do potrzeb użytkowników domowych. Zasilane są niemal zawsze prądem jednofazowym, składają się z komory reaktora w którą wsunięty jest żarnik oraz zewnętrznego układu (tzw. balastu). Podejmując decyzję jaką lampę UV wybrać do naszego basenu powinniśmy zdać się na specjalistę - należy wziąć pod uwagę wielkość niecki, parametry układu filtracji oraz sposób uzdatniania wody (np. metoda stricte chlorowa czy elektroliza soli).
filtr

Basenowe lampy UV

Cena
od: 0 zł do: 5049.00 zł

Lampy basenowe UV - skuteczna dezynfekcja wody


Polacy uwielbiają spędzać czas nad wodą - przyznaje się do tego aż 80% mieszkańców kraju nad Wisłą. Spora część z nich wybiera właśnie baseny, aby w nich radośnie pływać, czy zażywać rekreacji. Poza częstą wymianą wody w basenach czy usuwaniem większych zanieczyszczeń potrzebna jest także skuteczna dezynfekcja wody, która pozwoli na wyeliminowanie niedostrzegalnych dla oka niebezpieczeństw, w postaci bakterii, pleśni, pasożytów, wirusów, drożdży i glonów.

Aby tego dokonać korzystało się kiedyś tylko z chloru czy regulacji wartością pH wody - pojawiła się jednak nowa technologia, czyli lampy UV do basenu. Woda, która przepływa przez lampę ultrafioletową, zostaje naświetlona odpowiednią dawką promieniowania, które skutecznie radzi sobie z patogenami. Świetlówki UV są coraz częściej wykorzystywane w Polsce ze względu na swoje atrakcyjne właściwości - jeśli więc masz ochotę w skuteczny i nowatorski sposób oczyszczać wodę w swoim basenie, postaw na dobre lampy UV.

Lampa UV do wody - zalety 

Lampa bakteriobójcza UV jest zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem na dezynfekcję basenu niż używanie tylko chloru, który nie jest obojętny dla skóry i organizmu człowieka. Po pierwsze ten pierwiastek na dłuższą metę ma szkodliwy wpływ na włosy i skórę, ponieważ usuwa warstwę lipidową, która jest naturalną ochroną ludzkiego naskórka. Stąd uczucie suchości, które pojawia się po dłuższym pobycie w basenie. Nie należy zapominać także o tym, że chlor podrażnia spojówki i pobyt na pływalni może kojarzyć się nie z przyjemnością, ale poczuciem dyskomfortu. Lampy UV do dezynfekcji wody rozwiązują ten problem - jeśli zastanawiasz się, jakie działanie na człowieka ma lampa bakteriobójcza, musimy Cię uspokoić - jest ona wielokrotnie bezpieczniejszą formą oczyszczania wody niż chlor. Używając z tego rodzaju sprzętu, trzeba wciąż korzystać z tego pierwiastka, jednak jego wykorzystanie może być zmniejszone aż o 80%! Co pozwoli sporo zaoszczędzić oraz zapewnić większe bezpieczeństwo kąpiącym się. 

Montaż lamp UV 

Aby móc w optymalny sposób korzystać z basenowych lamp UV, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze ten sprzęt montowany jest zawsze w pionie, dlatego warto zostawić odpowiednią ilość miejsca na żarówkę - żarówka do lampy UV jest wymaganą częścią zestawu, a jej żywotność wynosi wiele tysięcy godzin. Równie ważne jest utrzymywanie odpowiednio niskiej mętności wody, w przeciwnym razie lampa nie będzie działać w pełni prawidłowo. Należy także odpowiednio rozplanować położenie świetlówek UV oraz ich ilość, która powinna odpowiadać wielkości basenu. W naszym sklepie dostępne są najlepsze lampy, które zapewniają przyjemne oświetlenie basenowe, a przede wszystkim w dużo bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób niż chlor radzą sobie ze wszelkimi niebezpiecznymi patogenami, które stanowią zagrożenie dla osób korzystających wodnej rekreacji.