filtr

Pompy, filtry i zestawy filtracyjne

Cena
od: 0 zł do: 5350.00 zł

Główne elementy czynne odpowiadające za filtracje w basenie to filtr i pompa. Tworzą one nierozłączny komplet, który dba o to by woda w basenie była krystalicznie czysta. 

Rodzaje filtrów basenowych

W basenach ogrodowych zazwyczaj spotkamy się z dwoma typami filtracji: kartuszowa oraz piaskowa. Pierwsza z nich to zazwyczaj forma mało skuteczna we większych basenach. Filtry typu kartuszowego o wiele lepiej sprawdzą się w wannach ogrodowych. 

Filtracja piaskowa jest dedykowana do każdego basenu. Korzysta ona ze zdecydowanie większych i mocniejszych pomp niż w przypadku filtrów kartuszowych. Działa na zasadzie przecedzania wody przez odpowiedniej grubości piasek filtracyjny lub inne złoże filtrujące. Zanieczyszczenia osadzają się w filtrze, który co jakiś czas trzeba oczyścić robiąc tak zwane płukanie wsteczne. Polega ono na wypompowaniu brudów z filtra 

Jaki filtr do basenu wybrać?

W zależności od wielkości naszego basenu należy dopasować filtr tak, by mógł on w optymalny sposób funkcjonować z naszą pompą. Najlepiej i najłatwiej jest skorzystać z informacji, które podaje producent. Jeśli jednak takich nie posiadamy to należy skorzystać z poniższej tabeli:

Średnica filtraZalecana objętość basenuZalecana wydajność pompy
300 mm< 12 m33-5 m3/h
400 mm< 20 m34-7 m3/h
500 mm< 30 m36-11 m3/h
600 mm< 40 m38-15 m3/h

Gotowe zestawy filtracyjne

Na rynku istnieją także zestawy, które zintegrowane przez producenta idealnie nadają się do filtracji wody basenowej. Zestaw filtracyjny należy dobrać na podstawie objętości wody w basenie. Poszczególne modele pozwalają na integrację nawet z największymi basenami ogrodowymi. 

Co jeszcze oprócz filtra w basenie?

Pompa i filtr to najważniejsze elementy instalacji basenowej. Należy jednak pamiętać, że nie mogłyby one działać bez podstaw, czyli skimmera. Można też nazwać go siorbaczem, który zasysa wodę z powierzchni naszego basenu. Następnie woda ta trafia do filtra w którym odbywa się cała filtracja.