Skimmer do basenu

Skimer basenowy lub skimmer basenowy to podstawowa część układu ssawnego w basenie kąpielowym. To przez niego do systemu filtracji pobierana jest woda z powierzchni niecki i z niego dalej przez pompę trafia do filtra basenowego. Może być wbudowany w ścianę lub zawieszony na krawędzi basenu. Zasada działania skimmera jest prosta - składa się z otworu ssawnego (zasysającego) odpowiedniej szerokości i wysokości oraz komory do której wpływa woda. Poniżej komory znajduje się przewężenie do średnicy rury (najczęściej 50 mm, ale może być także 32 lub 38 mm w przypadku prostych basenów ogrodowych). W jego wnętrzu może być umieszczone dodatkowe sitko filtrujące zanieczyszczenia z wody basenowej. Często skimmer posiada klapkę/zamknięcie dostępne od góry - pozwala na wyjęcie zanieczyszczeń z sitka oraz ewentualny serwis.

Jak podłączyć skimmer w basenie?

Chcąc ustalić jak najlepiej podłączyć skimmer do basenu musimy po pierwsze wiedzieć jaki system filtracji mamy - rury 32/38 mm mocuje się bezpośrednio u nasady skimmera za pomocą opasek zaciskowych (skręcanych), natomiast rury 50 mm i większej średnicy zawsze są klejone przy pomocy specjalnego czyściwa i kleju. W każdym jednak wypadku należy pamiętać, że rura prowadząca od skimmera znajduje się na "ssaniu" układu, czyli musi trafić do wejścia pompy oznaczonego najczęściej symbolami IN lub INLET. Wysokość otworu w skimmerze zależna jest od poziomu wody oraz zakresu tolerancji - w przypadku parowania wody z basenu możliwe jest utrzymanie możliwości zasysu do systemu filtracji z tolerancją do kilku centymetrów. Ważne, by między górną krawędzią skimmera a lustrem wody zawsze występowała szpara min. 1 cm.

Jaki skimmer wybrać?

Produkowane obecnie skimmery mogą być wykonane z wysokiej jakości tworzywa ABS, a nawet brązu czy stali kwasoodpornej lub nierdzewnej (uwaga, te należy każdorazowo uziemić!). W ich wnętrzu często pojawiają się regulatory poziomu wody basenowej pozwalające na automatyczne uruchomienie zaworów wlotowych uzupełniających ewentualne niedobory wody. Dobór liczby skimmerów zawsze podyktowany jest wydajnością systemu filtracji, a montaż skimmera uzależniony jest od okładziny niecki - po wbetonowaniu w przypadku niecek płytkowanych uszczelnienie dokonuje się za pomocą chemii budowlanej, natomiast zgrzewane wkłady foliowe wymagają zastosowania specjalnych uszczelek gumowych na styku krawędzi skimmera i membrany.