VST - Nowa technologia w pływaniu


1. VST - Co to jest ? 

VST- Virtual Swim Trainer, to system świateł LED rozwinięty na dnie basenu, mający na celu sygnalizowanie o czasie płynięcia dla zawodnika lub zawodników. VST umożliwia nam przypisanie odpowiedniego tempa płynącego, miejsce wypłynięcia po nawrocie oraz prędkość jego wykonania.
System ten, jest wykorzystywany na całym świecie, przez najwybitniejszych pływaków jakich znamy. 

2. Wpływ technologii na sporty wodne


Coraz częściej spotykamy się z wpływem technologii w różnych dziedzinach sportu. W pływaniu były już kamerki podwodne, które nagrywały nasze ruchy w zwolnionym tempie, a następnie omawiane krok po kroku z trenerem. Nie tak dawno powstał również zestaw głośnomówiący, dzięki któremu Trener może kontaktować się w każdej chwili i informować nas na bieżąco, jakim płyniemy tempem oraz wskazać elementy techniki.

Ile razy mieliście tak, że na treningu nie macie z kim się ścigać, ponieważ albo rówieśnik pływa wolniej lub szybciej od nas. Z pomocą przychodzi nam "wirtualny zajączek", dzięki któremu wiemy jakie tempo utrzymać podczas płynięcia, a wykonanie zadań przez trenera, nie było nigdy takie proste.3. Co wchodzi w skład zestawu i jaki zestaw dla Ciebie ?

Niezbędny sprzęt, do rozpoczęcia zabawy z Virtual Swim Trainer, który będziesz potrzebować, to:

  • Wodoodporna taśma LED, o długości 25 m lub 50m
  • Konsole sterującą, wraz z zasialczem
  • Komputer lub tablet, do sterowania oprogramowaniem
  • Program Virtual Swim Trainer® oraz Swimming Session Creator®
Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę, na jakim basenie będą odbywały się zajęcia oraz ile osób będzie uczestniczyło w zajęciach. 

Każda taśma LED posiada nadmiar długości przewodu, dzięki któremu pasek świetlny opadnie swobodnie na dnie basenu. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć taśmę dołączonymi do zestawu ciężarkami, które uniemożliwiają poruszanie się taśmy w wodzie. 
Niezależnie od długości, na jednej taśmie, może pływać 8 pływaków, dzięki 8 różnym kolorach świetlnych, które możemy przypisać do różnych temp płynięcia. 


4. VST dla Trenera

Rolą każdego trenera na basenie, jest:

  1. Podanie zawodnikowi zadań treningowych
  2. Sygnalizowanie komendy startowej 
  3. Informowanie o miejscu wypłynięcia po nawrocie
  4. Pomiar czasu, w celu sprawdzenia poprawności tempa płynącego
  5. Ciągłe kontrolowanie techniki i wskazywanie błędów
Wszystko jest możliwe, ale gdy mamy do poprowadzenia całą grupę ćwiczących, nagle okazuje się, że dla wielu osób nie jesteśmy w stanie poświęcić czasu. W takim wypadku, system VST idealnie sprawdzi się do waszych potrzeb. Pozwoli on zapomnieć o ciągłym bieganiu ze stoperem i wykrzykiwaniem czasów. 

Przygotowanie do zaprogramowania treningu możecie rozpocząć  w dowolnym momencie. Pierwszy etap, to wybór w systemie na jakim dystansie odbywa się trening 25 lub 50m. Następnie wybieramy dystans, jaki zawodnik będzie wykonywał. Na tym etapie możemy przypisać jego powtarzalność, czasy oraz przerwy pomiędzy nimi. Kolejnym krokiem jest wybór uczestników treningu. Automatycznie przypisze się kolejność kolorów, którą musimy podać zawodnikom (każdy zawodnik, ma przypisany jedne kolor, który wyznacza jego temp, jakim ma płynąć). Ostanim elementem jest ustawienie sygnalizatora startu, i uruchomienie treningu, poprzez kliknięcie przycisku start.