Basen ogrodowy - jaki wybrać i jak się przygotować do budowy?

Ile kosztuje basen


Jest wiele pomysłów na to jak wybudować basen przy domu lub na działce. Oczywiście, jak zawsze – wszystko zależy od naszego budżetu. Od czego zacząć? Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie ile mamy miejsca i jaki rodzaj basenu spełni nasze oczekiwania. Jeśli mamy małe dzieci i nie chcemy wiele inwestować, albo ma to być fanaberia na chwilę pewnie wybierzemy tani basen z marketu bez systemu filtracji albo z prostym filtrem kartuszowym. Takie rozwiązanie nie jest ani trwałe, ani wygodne, wiec potraktujmy je z przymrużeniem oka jako pomysł z serii „potrzeba matką wynalazku”. Z powodzeniem na takie przedsięwzięcie stracimy jednak kilkaset złotych. Jeśli budowa basenu to poważny plan, a nasz budżet jest ograniczony, najlepiej rozejrzeć się za basenem stelażowym renomowanego producenta. Jest kilka firm na rynku, które oferują gotowe zestawy basenowe składające się z niecki , systemu filtracji, drabinki i akcesoriów. Taki zestaw nie musi kosztować majątku, a spokojnie będzie służył długie lata. Hiszpański producent GRE, który ma już wiele lat doświadczenia w produkcji takich niecek basenowych z osprzętem ma w swojej ofercie zestawy już od 2 tysięcy złotych. Otrzymamy gotowe rozwiązanie czyli basen z filtracją i drabinką, a radość całej rodziny będzie gwarantowana.

Jeśli basen ma stanowić centralny punkt naszego ogrodu lub działki i mamy więcej miejsca to warto rozważyć większe modele stelażowe w kształcie owalu – w basenie o wymiarach wewnętrznych np. 7x3 m i głębokości 120-130 cm spokojnie możemy popływać i pobawić się w większym gronie, Taki basen po demontażu pompy możemy spokojnie pozostawić częściowo napełniony wodą na zimę, a jego uruchomienie wiosną będzie szybkie i łatwe.

Jeśli warunki gruntowe i lokalizacja sprzyjają wykonaniu otworu w ziemi warto zastanowić się nad basenem wkopanym – może mieć kształt okrągły, owalny lub prostokątny. Taki basen ze stalowym płaszczem i wkładem foliowym oraz systemem filtracji i akcesoriami (drabinka, orurowanie) może kosztować od 5 do 20 tysięcy złotych. Większą kwotą dysponować trzeba inwestując w prostokątny basen wykonany z systemowych bloczków styropianowych. To ostatnie rozwiązanie będzie na pewno przekładać się na ograniczenie strat ciepła. Do powyższych kosztów doliczyć należy przygotowanie podłoża – wykop i chudy beton lub wykonanie płyty zbrojonej pod basen i później zagospodarowanie terenu wokół niecki (np. drewniany taras, płytki, kostka). Jeśli chcemy korzystać z basenu dłuższy czas w ciągu roku musimy zadbać o jego ogrzewanie – pompa ciepła albo panele solarne czy grzałka elektryczna to najczęściej wybierane opcje. Dodatkowo ważna jest izolacja termiczna basenu – zwijarka i folia bąbelkowa do basenu zabezpieczy lustro wody przed parowaniem i utratą ciepła. System filtracji basenu może być wyposażony w automatyczne dozowanie chemii – to także wpłynie na koszt inwestycji. Podsumowując radość z własnego basenu nie musi oznaczać olbrzymich inwestycji. Jeśli wyposażymy się w porządny basen wszelkie dodatki możemy dokupić z czasem.  

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wybór basenu ogrodowego zależy od naszego budżetu, od tego, kto ma z niego korzystać oraz z miejsca jakim dysponujemy. Baseny dmuchane czy plastikowe baseny rozporowe z marketu sprawdzą się z pewnością w przypadku małych dzieci i basenów „na chwilę”. Warto jednak zainwestować w trwały basen ogrodowy z systemem filtracji. Będziemy mogli się cieszyć takim basenem dłużej i spokojnie będzie mógł przezimować w naszym ogrodzie. Basen ogrodowy może mieć różny kształt – okrągły, owalny czy prostokątny, a nawet może być to nerka czy ósemka. Może być wkopywany, wolnostojący czy w części zagłębiony. Ważne, aby basen stelażowy miał wystarczająco mocne podpory i by nie były one plastikowe.

Jak przygotować podłoże pod basen?

Niezależnie od tego jaki basen ogrodowy wybierzemy ważne jest, by zapewnić równe i stabilne podłoże. W przypadku basenów wkopywanych, które mają być zagłębione częściowo lub całkowicie najlepiej przygotować wylewkę betonową – może to być równy suchy beton lub suchy beton i zbrojona wylewka. Należy pamiętać, że baseny zagłębione w ziemi musza być dookoła obsypane do wysokości minimum 50 cm suchym betonem lub tłuczniem – i to najlepiej podczas napełniania wodą. Pozwoli to skompensować ciśnienie napierające na nieckę z zewnątrz i ustabilizuje konstrukcję. Jeśli o to nie zadbamy po opróżnieniu niecki basen może po prostu nie wytrzymać naporu i załamać się do wewnątrz powodując duże straty.

W przypadku stelażowych basenów wolnostojących wystarczająca może się okazać kostka brukowa lub chodnikowa albo po prostu zagęszczony i wyrównany piasek. Zawsze pod basenem musi znaleźć się specjalny podkład lub folia, by wkład z PCV nie miał kontaktu z rodzimym gruntem ani betonem i nie ulegał degradacji/uszkodzeniom mechanicznym.

Co położyć pod basen? 

Wiele osób pyta o możliwość dodatkowej izolacji dna basenu od spodu. Jeśli podgrzewamy wodę basenową taka dodatkowa izolacja na pewno może okazać się dobrym rozwiązaniem przyczyniającym się do oszczędności ciepła. Zalecamy jednak, by nie stosować w takim przypadku styropianu. Podkład pod basen stanowić może tylko materiał sztywny i odporny na odkształcenia. Dlatego jedynym zalecanym materiałem może być styrodur lub jego pochodne. Musimy jednocześnie pamiętać, że taką warstwę izolacji ułożyć możemy jedynie na przygotowanej wcześniej wylewce betonowej. Styrodur jest na tyle gęsty, że utrzyma stabilnie konstrukcję basenu i nie pozwoli jej „pływać” ani się bezwładnie przemieszczać, a także na tyle odporny na uszkodzenia mechaniczne by nie było widać odcisków stóp użytkowników czy innych wgnieceń. Stawiając basen musimy pamiętać, że wkład foliowy wykonany z PCV nie może mieć bezpośredniego kontaktu z betonem ani z żadną inną chemią budowlaną. Musimy zastosować tutaj podkład ze specjalnego filcu/włókniny lub dodatkową warstwę folii. Po pierwsze pomoże to zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym, po drugie w przypadku długotrwałego kontaktu polichlorku winylu z betonem lub chemią budowlaną z czasem ulega on skruszeniu. Utwardzacze fotochemiczne w folii basenowej są niezwykle wrażliwe na takie czynniki.