Jak pływać kraulem? Nauka, technika, efekty!

   

Kraul uznawany jest za najszybszy styl pływacki. Techniką tą pływają triathloniści, by jak najszybciej dostać się na przeciwległy brzeg. Pływanie tą metodą jest dość trudne. W tym wpisie podpowiadamy, jak opanować styl kraul. 

Rekord świata w stylu dowolnym na 100 metrów (basen 50 metrowy) należy do Césara Cielo. Brazylijczyk przepłynął ten dystans w czasie 46,91 sekund. Nie gwarantujemy, że po przeczytaniu tego tekstu pobijesz ten wynik, ale na pewno poprawisz swoją technikę. 

Na początek małe wyjaśnienie. Reguły nie definiują dokładnie stylu dowolnego. Jednak w warunkach typowych (zawody rozgrywane na basenie) zawodnicy najczęściej płyną kraulem, bo jest najszybszy. 

Nauka pływania kraulem 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pływać kraulem i się nie zmęczyć. Tak jak w każdym innym stylu pływania kluczowa jest technika. Można ją podzielić na dwa główne obszary.

Praca rąk w kraulu. 

Ciało kładziemy na wodzie, ręce i nogi są wyprostowane. W kraulu ruchy rąk wykonywane są naprzemiennie. Pierwszą rękę kładziemy do przodu i „zbieramy” wodę. Chowamy ją pod powierzchnią. Do gry wchodzi druga ręka – powtarzamy sekwencję ruchów, jak w przypadku pierwszej. Ręce są kluczowe w tym stylu, to one odpowiadają za prędkość. Jeśli chodzi o szczegóły ruchów, najpierw pod wodą powinny się znaleźć palce, na końcu łokieć. Podczas wyciągania rąk z wody lekko je uginamy w łokciach. Dłonie muszą być tak ułożone, jakby chciały zebrać wodę.

Praca nóg w kraulu. 

Jest mniej istotna w nauce kraula od techniki rąk, ale nie można jej pominąć. W kraulu ruchy nóg są naprzemienne. Palce nóg powinny być obciągnięte. Dzięki pracy kończyn dolnych utrzymujemy w wodzie równowagę. Ruch ten przypomina nieco nożyce. 

A co z resztą ciała? Jak poprawnie pływać kraulem? Dość ważna jest pozycja głowy. Podczas pływania tym stylem powinna być cały czas zanurzona. Oddech łapiemy, najlepiej co kilka ruchów rękami, obracając głowę ponad linię ramienia.  

Nauka pływania kraulem na wysokim poziomie nie jest już taka prosta. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pływać kraulem, by ciało nie uciekało na boki. Aby płynąć prosto, należy odpowiednio balansować rękami. Ważna jest też siła nóg, by złapać w wodzie odpowiednią równowagę.

Nie zapomnij o oddechu

Jak dobrze pływać kraulem? Poza opanowaniem techniki bardzo ważne jest właściwe oddychanie. 

W przypadku pływania kraulem ratowniczym głowa jest uniesiona nad powierzchnią wody. Dzięki takiej pozycji możemy swobodnie oddychać. W ten sposób płyniemy, gdy ratujemy osobę tonącą.  

Oddech w kraulu „klasycznym” wygląda inaczej. Łapiemy go obracając głowę ponad linię ramienia co dwa-trzy ruchy. Musimy więc właściwie skoordynować łapanie powietrza z ruchem ciała. Najlepiej nabrać szybko powietrze i powoli je wypuszczać. Ta druga czynność powinna być dwa razy dłuższa niż pierwsza.   

Pływanie kraulem – kiedy nabrać oddech? Zawodnicy mówią o łapaniu powietrza „pod pachą”. Wypuszcza się je zaś podczas rotacji głowy. 

Jakie mięśnie rozwija pływanie kraulem?

Kraul to styl, który znacznie poprawia nasz wygląd - zwiększa masę mięśniową i rzeźbi sylwetkę. Lekarze zwracają też uwagę na inne pozytywy:

Pływanie kraulem ma też duży plus – pozwala spalić kalorie. I to całkiem sporo, bo między 500 a 800. Dzięki temu, że pływanie wymaga od nas zmiennego tempa treningowego, zadanie wykonujemy w strefie tlenowej i beztlenowej. Metabolizm pracuje na szybszych obrotach nawet kilka godzin po zwiększonym treningu.