Jak podgrzać wodę w basenie? Poznaj sprawdzone metodyW jaki sposób podgrzewać wodę w basenie

Kto nie lubi relaksu w basenie? Szczególnie po stresującym dniu właśnie tak możemy w pełni się odprężyć i wypocząć. Chociaż otwarty basen jest niezwykle popularny poza granicami Polski, to w kraju zaledwie garstka osób decyduje się na taki luksus. Dlaczego? Ponieważ, uważają, że przy naszym klimacie gdzie przez mniej niż 60 dni w roku woda w basenie jest wystarczająco ciepła do kąpieli, nie jest to opłacalne udogodnienie.

Nic bardziej mylnego, istnieje kilka metod, aby woda w basenie była ciągle ciepła. I koszty takiego podgrzewania są mocno zróżnicowane w zależności od wybranego przez nas sposobu.

W tym artykule omówimy takie metody podgrzewania jak:

Ogrzewanie wody w basenie za pomocą wymiennika ciepła.

Ta metoda to nic innego niż ogrzewanie basenu za pomocą centralnego ogrzewania domu. Zasada tej metody jest wręcz banalnie prosta. Płynąca przez instalację gorąca woda z pieca łączy się z wodą z basenu i następuje pomiędzy nimi wymiana ciepła. W basenie montowany jest czujnik temperatury, który w zależności od ustawionego na nim przedziale automatycznie uruchomia wymiennik ciepła. Do wymiany ciepła może dojść za pomocą rurek lub płyt. Należy również wziąć pod uwagę wielkość basenu, jaki może ogrzać dany wymiennik ciepła. Nie bez znaczenia jest również temperatura czynnika grzewczego, możliwa przez nas do uzyskania z domowego pieca.Wykorzystanie pompy ciepła

Ta metoda jest bardzo chętnie wybierana ze względu na niskie koszta, jakie ona generuje podczas ogrzewania basenu. W tej sytuacji do wymiany ciepła dochodzi między otoczeniem a wodą w basenie. Jest to znacznie wydajniejszy sposób niż panele słoneczne, ponieważ możemy z niej śmiało korzystać nawet w pochmurne dni. Ogrzewanie basenu za pomocą pompy ciepła nie pochłania dużo energii elektrycznej, więc jest to bardzo komfortowa oraz oszczędna metoda podgrzewania woda.

Wiele osób pompę ciepła kojarzy z ogromnymi kosztami, owszem sam zakup urządzenia nie należy do najtańszych, ale koszt zwraca się na przestrzeni lat w porównaniu do innych metod, które na pozór tańsze generują ogromne koszta utrzymania.

Podstawowym warunkiem do montażu takiej pompy jest, aby basen był zadaszony, ponieważ w przypadku kontaktu z deszczem pompa może się szybko zepsuć. Należy również zapewnić stały przepływ powietrza, aby pompa działała jak najwydajniej.Ogrzewanie wody z użyciem kolektorów słonecznych

Jest to kolejna metoda wykorzystująca odnawialne źródła energii, w których my płacimy jedynie za wykorzystanie tej energii, a nie za jej wytworzenie.

Schemat działania takiego ogrzewania jest prosty, przefiltrowana woda z basenu trafia do kolektorów słonecznych, a tam dochodzi do jej ogrzania.

Jest to świetny pomysł,jeśli chcemy korzystać z basenu sezonowo. W porównaniu do kolektorów słonecznych, które wykorzystujemy do ogrzania wody w domu, te na bieżąco wykorzystują pobraną energię, więc nie musimy zaopatrywać się w akumulatory do jej przechowywania.

Brak słońca nie koniecznie oznacza, że kolektory nie będą działać, ponieważ wychwytują one również promienie docierające na Ziemię, które są niewidoczne dla człowieka. Dodatkowym plusem jest fakt, że na zimę nie trzeba demontować takich kolektorów. Koszty takiej instalacji zwracają się już po kilku latach.Elektroniczny podgrzewacz wody.

Taki sposób podgrzewania wody jest najbardziej zalecany w szczególności dla małych basenów. Ponieważ, mimo że samo urządzenie nie jest drogie, to koszta wynikające z korzystania już do niskich nie należą.

Zasada działania takiego podgrzewacza jest podobna jak pompy wymiany ciepła, z tą różnicą, że w tym elemencie zamiast wężownicy do wymiany wody jest element grzewczy. Grzałka ogrzewana jest energią elektryczną i przerabia ją na energię cieplną, która następnie ogrzewa wodę w basenie.

Podczas zakupu takiej grzałki basenowej należy zwrócić uwagę na moc, jaką potrzebujemy do ogrzania naszego basenu oraz na materiał wykonania, ponieważ w sytuacji, gdy w basenie znajduje się elektroliza soli, jeśli wybierzemy inny materiał niż tytan lub stal kwasoodporna, narażamy urządzenie na korozję.

Podczas wyboru najlepszego sposobu na ogrzanie wody w basenie warto się kierować wielkością basenu, umiejscowieniem oraz czy jest to basen okryty, czy nie. Niektóre z metod wykorzystują energię odnawialną, dlatego są tańsze w utrzymaniu, ale wtedy z reguł ich zakup wiąże się z większymi kosztami, które podczas użytkowania już po kilku latach zwrócą się w porównaniu do kosztów, jakie poniesiemy za korzystanie z pozostałych metod.