Jaka powinna być dobra mata do ćwiczeń?


Dobra mata do ćwiczeń: jaką wybrać?

Mata dba o bezpieczeństwo i wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Bez względu na to, czy chcemy zadbać o formę, poprawę sylwetki lub potrzebujemy jej do celów rehabilitacyjnych, będzie ona pomocnikiem w zmaganiach o zdrowszy styl życia. Z tego powodu mata do ćwiczeń jest niezbędnym elementem wyposażenia domowej siłowni czy kącika fitness, gabinetów integracji sensorycznej oraz innych placówek terapeutycznych.

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Szerokie możliwości zastosowania maty sprawiają, że na rynku można znaleźć różne rodzaje, w zależności od podstawowego zadania, jakie ma spełniać. Nie będzie się ono sprowadzało wyłącznie do zapewnienia komfortowego podłoża podczas ćwiczeń. Mata daje również stabilizację ruchów, wpływając tym samym na bezpieczeństwo całej aktywności. Świetnie radzi sobie także z utrzymaniem sprzętu gimnastycznego w jednej pozycji.

Wybierając matę do ćwiczeń można oczywiście kierować się jej wzorem, kolorem czy kształtem, jednak te parametry nie będą miały dużego znaczenia, kiedy przyjdzie nam jej używać. Znacznie ważniejsza jest optymalna grubość maty oraz materiał czy tworzywo, z którego została wykonana. To z kolei pozwala nam wyróżnić maty ochronne, do jogi, maty treningowe i gimnastyczne. W zależności od rodzaju, zyskujemy możliwość wykonywania na nich różnych ćwiczeń, zarówno w pozycji leżącej, półleżącej, jak i stojącej.Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad wyborem maty do ćwiczeń, należy dobrze przyjrzeć się jej zewnętrznej powierzchni, będącej punktem styku z ciałem i ubraniem. Aby produkt zapewniał bezpieczeństwo, bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności czy dodatkowy sprzęt – jego struktura powinna chronić przed pośliźnięciem, otarciami czy stłuczeniami.

Dobra mata do ćwiczeń będzie się bez trudu zwijać, co pozwala zabrać ją w dowolne miejsce, nawet na otwartą przestrzeń. Materiał, z którego jest wykonana, ma umożliwiać łatwe czyszczenie i wykazywać odporność na rozwój grzybów czy bakterii, co jest gwarancją komfortu podczas ćwiczeń. Ma także wpływ na żywotność samej maty.

Biorąc po uwagę wszystkie te elementy, będziemy w stanie wybrać najlepszą matę do ćwiczeń.