Jakie okulary do pływania wybrać? Sprawdź, jak je dobrać!

Jeśli korzystamy z basenu, okulary do pływania są niezbędne. Dzięki nim unikniemy podrażnienia oczu czy nawet zapalenia spojówek.
Dlaczego pływanie bez gogli jest tak niebezpieczne? Woda w basenie może mieć w swoim składzie wirusy, bakterie czy chloraminy (związków tych używa się do dezynfekcji). Także pH wody jest wrogiem dla naszych oczu – jest albo za wysokie, albo za niskie. Receptą na te problemy są okularki pływackie. Wersje z filtrem UV sprawdzą się w morzu czy jeziorze.

Jakie okulary do pływania są najlepsze?

Jakie okulary do pływania dostępne są w sklepach? Można je podzielić na kilka rodzajów.
•    Miękkie (rekreacyjne/amatorskie). Ich głównym zadaniem jest to, by były wygodne. Nie mogą przeszkadzać w pływaniu. Soczewka w takich goglach jest duża – silikonowa uszczelka opiera się lub nachodzi na kości policzkowe oraz łuk brwiowy. Pole widzenia w takich goglach jest duże, choć nie szerokie. Pojedynczy pasek ułatwia regulację, a nosek zwykle nie jest wymienny. Są to okulary wysokoprofilowe. Gogle miękkie to świetny wybór na początek.

•    Półtwarde. W porównaniu do okularów miękkich zapewniają szerszy kąt widzenia. Jeśli je właściwie dobierzesz, będą całkiem komfortowe. To bardzo ważne – w przeciwnym razie będziesz „czuć je na twarzy”, co może przeszkadzać podczas pływania. Gogle półtwarde możemy podzielić na treningowe i startowe. Te pierwsze mają zwykle więcej silikonu, co upodabnia je do okular okularów miękkich. Silikon jest jednak twardszy, a same okulary są zwykle mniejsze i bardziej opływowe. Podwójna gumka pozwala na bardziej precyzyjną regulację – gogle nie spadną podczas skoku do wody. Okulary półtwarde zawsze posiadają wymienne noski. Gogle startowe są to okularki niskoprofilowe. Leżą bardziej w oczodole, co redukuje opór w wodzie. Silikon jest miękki i dobrze przylega. Zakrzywiona soczewka, którą się zwykle wykorzystuje, zapewnia 180-stopniowe pole widzenia.

•    Okularki pływackie szwedki to z kolei modele twarde. Oferują szerokie pole widzenia. Aby gogle pływackie twarde były skuteczne, należy je także odpowiednio dobrać. Klasyczne szwedki nie oferują zbyt szerokiego pola widzenia. Najprostszy model okularów startowych nie posiada często uszczelki, zbudowany jest wyłącznie z plastiku
.
•    Okulary do triathlonu
. Gogle do tej dyscypliny muszą oferować szerokie pole widzenia – trzeba widzieć, gdzie się płynie. Przyda się też grubsza uszczelka, która może zamortyzować przypadkowe uderzenie. Soczewka z polaryzacją zatrzyma rozbłyski światła. Okulary do triatlonu powinny mieć opływowy kształt.

•    Maski i półmaski pełnią tę samą rolę, co okulary. Oferują bardzo szeroki kąt widzenia, łatwo je dopasować do twarzy i nie zasłaniają nosa. Sprawdzą się przede wszystkim podczas pływania w morzu i jeziorze.   

Okulary pływackie - jakie wybrać?

Jak dobrać okulary do pływania? Najważniejszą ich cechą jest odpowiedni rozmiar. Jeśli źle go wybierzemy, okulary mogą uciskać albo przepuszczać wodę.

Rozmiar musimy dobrać do wielkości oczodołu. Tu należy zwrócić uwagę na szerokość szkieł, która jest stała (nie podlega regulacji, w przeciwieństwie do noska czy gumki). Idealnie dopasowane gogle pływackie to takie, które obejmują całe oczy. Po przyciśnięciu do twarzy powinny się przyssać na kilka sekund. Jeśli uwierają, oznacza to, że są za małe. Za duże są wtedy, gdy spadają po dociśnięciu do twarzy.

Podczas zakupu okularów pływackich powinniśmy też zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Inne są skierowane do dorosłych, a inne do dzieci. Na początek przygody z basenem nie musimy kupować gogli z najwyższej półki. 

Soczewki a basen. A może okulary korekcyjne do pływania?


Okulary pływackie korekcyjne przeznaczone są dla osób, które mają wadę wzroku. Można z nich także korzystać podczas uprawiania innych sportów wodnych – np. surfingu. Okulary pływackie z korekcją to idealny wybór dla tych, którzy korzystają z kąpieli regularnie.

Innym rozwiązaniem, dla osób, które robią to sporadycznie, jest pływanie w soczewkach. Najlepszą opcją są soczewki jednodniowe w połączeniu z tradycyjnymi goglami. Zdarza się bowiem, że soczewki w kontakcie z wodą się deformują. Pływanie w soczewkach twardych może doprowadzić do ich wypłukania z oka.

Rodzaje szkieł w goglach pływackich

Oferta producentów jest bardzo bogata i obejmuje wiele modeli.
•    Okulary z przejrzystymi szkłami. Ich najważniejszą zaletą jest bardzo dobra widoczność. Wykorzystuje się je głównie na basenach, na których nie ma intensywnego oświetlenia (które może razić). Nie sprawdzają się raczej na zewnątrz.

•    Okulary przyciemniane. Jeśli posiadają filtr UV, można je stosować na odkrytych akwenach. Chronią oczy przed światłem i odbłyskami. Ich wadą jest nieco gorsza widoczność na basenie.

•    Okulary „lustrzanki”. Mogą być stosowane jako alternatywa do modeli przyciemnianych. Oferują świetną widoczność i ograniczają rażące refleksy.

•    Okulary polaryzacyjne – specjalna soczewka zatrzymuje rozbłyski światła. Pływanie w nich sprawia, że oczy są zrelaksowane.

•    Okulary fotochromatyczne. Soczewka dostosowuje się w pewnym zakresie do ilości światła słonecznego. Jeśli jest ono bardziej intensywne – przyciemnia się, a podczas zachmurzenia - rozjaśnia.

Parowanie okularów pływackich

Co zrobić, żeby okulary do pływania nie parowały? Najłatwiej kupić odpowiedni model – z powłoką antifog. Należy pamiętać, by nie dotykać takich szkieł od środka. Nie można ich też zbyt często płukać. Producenci sugerują także, by takie gogle pływackie przechowywać w etui. To dość prosta i skuteczna metoda (choć stosunkowo droga), ale są też inne.Sposobem na parujące okulary do pływania jest stosowanie chusteczek przeciw osadzaniu się pary. Podczas jednego z testów jego autor stwierdził, że metoda wystarczyła na 3 pełne treningi w basenie (2,5 h). Cena chusteczek jest niewielka, a skuteczność wysoka.

Osoby, które narzekają, że okulary do pływania parują, mogą też zastosować specjalny płyn antifog. Ma on, zdaniem pływaków, podobną skuteczność jak chusteczki. Cena jest nieco wyższa niż w ich przypadku. Taki płyn starcza jednak na dłużej.

Jakie wybrać okulary do pływania dla dziecka?


Producenci zwykle zaznaczają, że dany model stworzony jest z myślą o dzieciach. Wersje bez regulacji muszą być dokładnie dobrane do kształtu głowy. Przeznaczone są dla najmniejszych dzieci.

Najlepsze okulary do pływania dla dzieci to takie, które można regulować. Zwykle regulacji podlega gumka, trzymająca szkła, oraz noski. Producenci dołączają do kompletu kilka nosków, które można wymieniać w zależności od zmiany cech anatomicznych twarzy rosnącego dziecka. 

Dla dzieci, które lubią nurkować, polecamy maskę. Taki produkt świetnie sprawdzi się w morzu czy jeziorze, pozwala przyglądać się temu, co jest ukryte pod wodą. Dla tych osób, które częściej pływają w basenie, bardziej odpowiednie będą okulary.