Ręczniki szybkoschnące to osobna kategoria ręczników przeznaczona specjalnie do zabierania na basen. Od zwyczajnych ręczników odróżnia je wykonanie ze specjalnych materiałów, które po zamoczeniu łatwo oddają wodę. Dzięki tej właściwości ich suszenie po powrocie do domu trwa dużo krócej. Z tego powodu są one bardzo praktyczne, ponieważ suszenie często stanowi problem, szczególnie zimą i w mieszkaniach bez balkonu. Inną ważną charakterystyką jest ich odpowiedni rozmiar. Największą popularnością cieszą się ręczniki kąpielowe duże, ponieważ umożliwiają one łatwe osuszenie całego ciała. Mniejsze stają się szybciej mokre i najlepiej sprawdzą się do wycierania jednej części ciała na przykład głowy i włosów.

Dlatego dla regularnie pływających dobrym wyborem jest ręcznik sportowy. Ich nazwa pochodzi od tego, że są one często używane przez osoby uprawiające różnego rodzaju sporty. Ręcznik z mikrofibry to najpopularniejszy z rodzajów takiego ręcznika. Z jednej strony jest to materiał bardzo chłonny i łatwo absorbuje duże ilości wody, umożliwiając szybkie jej wytarcie. Z drugiej bez problemu można je wycisnąć i powieszone bardzo szybko wyschną.  Za tymi bardzo praktycznymi właściwościami stoi zastosowanie bardzo cienkich włókien z tworzyw sztucznych. Innymi zaletami, jakie posiada tego rodzaju ręcznik na basen, są: delikatna przyjemna w dotyku struktura i łatwe składanie lub zwijanie. Dzięki temu zajmują one mniej miejsca w torbie niż tradycyjne ręczniki, przez co doskonale sprawdzają się na wszelkiego rodzaju wyjazdach. 

Tego rodzaju ręczniki na basen, pomimo że wykonane z cienkich włókien są bardzo wytrzymałe. Powodem jest ich gęsty splot, który sprawia, że bez problemu wytrzymują one regularne używanie. Dodatkowo szybkie schnięcie oznacza, że rozwój bakterii na ich powierzchni jest utrudniony. Mikrofibra podobnie jak tradycyjnie używane tkaniny umożliwia umieszczanie na niej wzorów. Ręczniki kąpielowe z nadrukiem to szczególne popularna propozycja dla dzieci, które lubią różnego rodzaju kolorowe elementy.