Płetwy należą do akcesoriów treningowych, które są bardzo chętnie używane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych pływaków. Pomagają w szybszym i jednocześnie mniej męczącym pływaniu. Wykonywane są z gumy lub innego rodzaj elastycznego tworzywa sztucznego. Składają się z dwóch podstawowych elementów: z osłony na stopę i pióra, które zapewnia większą siłę wykopu. Wybór właściwego rodzaju zależy od ich przeznaczenia.

Płetwy długie do pływania, szczególnie modele wykonane z bardziej miękkich materiałów dobrze sprawdzają się u początkujących. Sprawiają one, że pływanie jest łatwiejsze, ponieważ dzięki zwiększonej powierzchni wymagają mniejszej ilości ruchów nogami. Z tego też powodu są używane przez nurków, którym zależy na łatwiejszym pływaniu pod wodą. Będą również dobrym wyborem dla pływaków pokonujących długie dystanse, ponieważ dzięki nim mogą oni ograniczyć zmęczenie.

 Z kolei sprinterzy wybierają najczęściej płetwy krótkie, które umożliwiają szybsze ruchy nogami, co jest ważne podczas ścigania się na krótkich dystansach.

Płetwy używane do treningów na basenach są z reguły płetwami kaloszowymi. Oznacza to, że zakłada się je bezpośrednio na stopę, w przeciwieństwie do modeli wkładanych na specjalne buty do nurkowania. Taki rodzaj mocowania oznacza jednak, że podczas dokonywania wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar.

Nie powinny być one za małe, ponieważ wtedy ich używanie będzie bardzo niewygodne. Poza tym nadmierny ucisk może prowadzić do skurczów mięśni nóg. Natomiast za luźne będą się zsuwały podczas treningów, mogą także powodować otarcia. Odpowiednio dobrane powinny dobrze przylegać do stopy, ale uciskać ją tylko nieznacznie.

Właściwy wybór ułatwia fakt, że ich numeracja jest taka sama jak numeracja butów. Należy jednak pamiętać, że rozmiary podawane są w przedziałach, ponieważ produkuje się co drugi numer. Związane jest to, z tym że materiały, z których są wykonywane, mają wystarczającą rozciągliwość, aby objąć zbliżone wielkości stopy.

filtr

Płetwy długie

Cena
od: 0 zł do: 700.00 zł