TRX, czyli ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała na  bardzo wytrzymałych taśmach polimerowych. W wolnym tłumaczeniu skrót TRX oznacza trening w zawieszeniu ( z ang. Total Resistance exercises). Trening został wymyślony przez byłego amerykańskiego komandosa  Navy SEALs, pierwotnie dla podtrzymania sprawności fizycznej żołnierzy, biorących udział w akcjach wojskowych. Miał on angażować wszystkie partie mięśni w możliwie prosty, jednak efektywny sposób.

Na czym dokładnie polega trening TRX?

Trening TRX to ćwiczenia, w których wykorzystujemy masę własnego ciała oraz zestaw regulowanych pasów. Jest to świetny sposób na aktywność fizyczną i można ją wykonywać praktycznie wszędzie. Taśmy TRX  można zamontować w domu, na sali treningowej, na siłowni , a nawet na dworze. Wystarczy zamocować jeden koniec taśmy do stabilnego miejsca na odpowiedniej wysokości, dwa pozostałe pasy chwycić pewnie w dłonie i można rozpoczynać trening komandosa. Mięśnie osoby ćwiczącej pracują podnosząc ciężar ciała i walcząc z siłą grawitacji. Taki rodzaj treningu, bez stosowania dodatkowych obciążeń, pozwala na efektywną rozbudowę mięśni, wzmocnienie w szczególności korpusu ciała, bez narażania nas na kontuzję i nadmierne obciążanie stawów, a także kręgosłupa. Stosując plan treningowy z wykorzystaniem taśm TRX angażujemy mięśnie głębokie, które mają ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz stabilizacji całej sylwetki.

Czy trening TRX jest dla mnie?

Rozpoczęcie treningów TRX  to dobry pomysł, nie tylko dla osób zaawansowanych, ale również dla początkujących, którzy oczekują efektów zdrowotnych i wizualnych. Poziom zaawansowania ćwiczeń można łatwo dostosowywać do swoich możliwości, poprzez zmianę konta nachylenia ciała do podłoża. Także ilość powtórzeń będzie zależała od osoby ćwiczącej. Jeżeli TRX to dla nas coś nowego, warto na początku zadbać o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń, a dopiero później popracować nad ich intensyfikacją. Taśmy TRX mogą być również ciekawą formą treningu dla osób po kontuzjach, dla których ćwiczenia na maszynach lub z wolnymi ciężarami są niewskazane.

filtr

Taśmy TRX