filtr

Baseny ogrodowe

Cena
od: 0 zł do: 23899.00 zł

Baseny ogrodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Baseny ogrodowe przeżywają prawdziwy boom. Moda na nie przyszła wraz z rosnącą popularnością domów za miastem. Do tego ocieplenie klimatu sprawia, że ochłody w prywatnych basenach można szukać od maja nawet do października.

Wybór basenów ogrodowych jest bardzo duży. Mają bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Najprostsze to dmuchane baseniki, mieszczące ledwie małe dziecko, najdroższe – skomplikowane konstrukcje, w których można swobodnie pływać.  

Rodzaje basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe możemy najogólniej podzielić na:

  • Stacjonarne – są one integralną częścią ogrodu

  • Przenośne – znacznie tańsze od stacjonarnych, można je zwinąć na miesiące zimowe lub przestawiać w razie potrzeby

Wśród basenów stacjonarnych możemy wyróżnić: murowane, poliestrowe, drewniane i stalowe. Przenośne dzielimy z kolei na: stelażowe, rozporowe i dmuchane. Te trzy ostatnie typy są zdecydowanie najpopularniejsze. Szerzej omówimy szczególnie modele stelażowe i rozporowe.   

Baseny ogrodowe stelażowe

Basen ogrodowy stelażowy to bardzo dobra opcja, jeśli poza dziećmi z kąpieli mają korzystać także dorośli. Jak sama nazwa mówi, takie baseny zbudowane są na stelażu, w skład którego wchodzą zwykle aluminiowe rurki, połączone najczęściej plastikowymi pinami. Na takiej konstrukcji umieszczone jest poszycie z tworzywa. Taka budowa umożliwia stworzenie dużego basenu ogrodowego.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe powinny przypaść do gustu dzieciom. Są stworzone – podobnie jak konstrukcje dmuchane – z tworzywa, ale w przeciwieństwie do nich powietrze znajduje się jedynie w kołnierzu. Nieckę w pionie utrzymuje przede wszystkim woda, która napiera na ścianki (stąd nazwa). Baseny rozporowe są zwykle okrągłe i zwężają się ku górze.

Basen metalowy

Basen metalowy  wykonany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej ocynkowanej, która jest odporna na korozję. Konstrukcja ta reprezentuje grupę basenów stacjonarnych. Materiał sprawia, że to idealny basen do wkopania.

Basen stalowy jest zwykle owalny lub okrągły, czasami ósemkowy. Dzięki gładkiej powierzchni łatwo go utrzymać w czystości.

Baseny ogrodowe – ceny bardzo zróżnicowane

Ceny basenów ogrodowych zależą od materiału, konstrukcji i wielkości. Najdroższe są oczywiście te największe i stacjonarne. Baseny ogrodowe całoroczne ze stali kosztują od ok. 3 000 zł za model o średnicy 3 metrów, Większe modele to koszt około 10 000 zł.

Tanie baseny ogrodowe to przede wszystkim modele dmuchane, rozporowe i stelażowe. Za basen dmuchany o średnicy 3 m można zapłacić mniej niż 500 zł.