filtr

Baseny wkopywane

Cena
od: 0 zł do: 13900.00 zł

Basen wkopywany w ogrodzie - czy warto?

Taka inwestycja jest jak najbardziej sensowna. Kiedyś tylko osoby dysponujące większym budżetem mogły pozwolić sobie na basen wkopywany. Dzisiaj nastał czas w którym to każda osoba posiadająca wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie może wkopać basen. Dla osób, które cenią sobie wygodę i męczy ich rozkładanie basenu co sezon - basen wkopywany to złoty środek. 

Rodzaje basenów wkopywanych

Jak wiadomo - nie każdy basen jest przeznaczony do instalacji ziemnej. Oczywiście można to zrobić kupując pierwszy lepszy basen i go przysypać, lecz mija się to z celem. Należy kupić specjalny basen przeznaczony do wkopania. Na rynku istnieją także baseny hybrydowe - do wkopania lub wolnostojące. Niecki basenów wkopywanych dzielą się na baseny:

- poliestrowe,

- stalowe,

- murowane.

Każdy z powyższych typów wyróżnia inny materiał wykonania. Poszczególne baseny wiążą się z innymi możliwościami technicznymi, innymi kształtami i przede wszystkim - innymi cenami. 

Baseny poliestrowe

Nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na montaż prefabrykowanej bryły niecki w głębi ziemi. Basen wykonany jest z solidnego tworzywa, które przypomina plastik, ale jest od niego o wiele bardziej wytrzymałe. Instalacja jest dość szybka, lecz tutaj przyda się wsparcie doświadczonego baseniarza oraz ekipy budowlanej. Sama bryła waży od 200 do nawet 1000 kg w zależności od rozmiarów basenu. Instalacja hydrauliczna i osadzenie basenu wymagają chirurgicznej dokładności. Cena kompletnego basenu poliestrowego o wymiarach 7 x 3,5 m wraz z montażem i dodatkami takimi jak pompa ciepła to koszt około 50 tysięcy złotych.

Baseny stalowe

Dla wielu osób jest to najłatwiejsza i najtańsza opcja. Niecki wykonane są ze stali, a wypełnione wkładem z wytrzymałej folii. Konstrukcja pozwala na swobodne korzystanie przez wiele lat. Minusem jest kształt ograniczony do koła lub owalu. Mimo wszystko jest to najbardziej korzystna opcja ze względu na możliwości techniczne jak i niewielką cenę w porównaniu do basenów poliestrowych czy murowanych. Cena kompletnego basenu stalowego o wymiarach 8 x 4 m z dodatkami takimi jak pompa ciepła waha się od 20 do 25 tysięcy złotych. 

Baseny murowane

Rozwiązanie na które decyduje się niewielka ilość osób ze względu na ogromny wzrost kosztów budowy basenu. Pozwala ono jednak spersonalizować dosłownie każdy element niecki. Wykończenie mozaiką lub płytkami robi piorunujące wrażenie na użytkownikach basenu. Baseny betonowe są jednak najdłuższe w procesie budowania i zaleca się ich budowę wewnątrz budynku. Na cenę basenu murowanego składa się wiele czynników takich jak np. dobór płytek czy kształt i wymiary niecki. Ceny nie są nawet przybliżone do cen basenów stalowych czy poliestrowych - są zdecydowanie wyższe.