Ogrzewanie basenu. Co zrobić, by woda była cieplejsza?

Ogrzewanie basenu jest konieczne, jeśli chcemy z niego korzystać przez więcej niż kilka tygodni w roku. Polska to nie Kalifornia – nawet lata zdarzają się zimne.
Aby kąpiel była przyjemna, temperatura wody powinna mieć przynajmniej 26 stop. C. Ogrzewanie basenu ogrodowego jest więc konieczne. W jaki sposób możemy podnieść temperaturę wody?

Sposoby na podgrzewanie wody w basenie

Podgrzewanie wody w basenie może być realizowane przez:
  •  wymienniki ciepła
  •  pompy ciepła
  •  kolektory słoneczne
  •  elektryczne podgrzewacze wody
Każde z tych urządzeń działa na innej zasadzie. Wymiennik ciepła pozwala korzystać z ciepłej wody, podgrzanej przez instalację centralnego ogrzewania. Należy pamiętać, by urządzenie było zbudowane z odpowiednich materiałów. Chlor przyspiesza korozję metalu. 

Pompa ciepła to tani sposób na grzanie wody w basenie. Przynajmniej jeśli chodzi o eksploatację, w zakupie to dość drogie urządzenie. Co prawda pompa produkuje ciepło z energii elektrycznej, ale wytwarza go więcej niż pobiera. Dzięki temu rachunek jest za użytkowanie jest znacznie niższy niż w 

Kolektory słoneczne to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Wersja, która odpowiada za nagrzewanie wody w basenie, działa nieco inaczej niż „domowa”. Woda z basenu trafia do kolektorów, w których jest podgrzewana za pośrednictwem promieni słonecznych. Stamtąd trafia z powrotem do niecki.

Elektryczny podgrzewacz wody jest tani w zakupie. Temperatura wody w basenie jest podnoszona dzięki grzałce elektrycznej. Wadą tego rozwiązania są wysokie koszty eksploatacji. Fachowcy polecają podgrzewacz przede wszystkim do niewielkich basenów.

Ogrzewanie wody w basenie – czy jest konieczne?

Ogrzewanie wody w basenie to dobry pomysł, jeśli chcemy z niego korzystać więcej niż 20-40 dni w roku. Urządzenia nagrzewcze pozwalają wydłużyć ten okres do nawet pięciu miesięcy.

Jak ogrzać wodę w basenie najtaniej?

Najtańszy sposób to korzystanie z kolektorów słonecznych. Na drugim miejscu jest pompa ciepła, za nią – wymiennik, a na szarym końcu grzałka elektryczna.
filtr

Ogrzewanie basenu

Cena
od: 0 zł do: 20800.00 zł