Nauka pływania dla dorosłych - jak się nauczyć pływać samemu

Statystyki są bezlitosne – jedna trzecia Polaków nie potrafi pływać, drugie tyle ledwo co utrzymuje się na wodzie. Z drugiej strony bardzo lubimy spędzać czas nad wodą. Czy mając „18” dawno za sobą można nauczyć się pływać? Lepiej brać lekcje u kogoś czy spróbować samemu?

  

Dlaczego w ogóle warto pływać? Lista zalet jest bardzo długa. Jak każdy sport wysiłkowy trening pływacki wzmacnia serce i układ krążenia oraz co za tym idzie – obniża cholesterol. Jeśli będziesz pływał regularnie, kłopoty z nadciśnieniem, miażdżycą i cukrzycą będą mniej odczuwalne. Plusem wysiłku w wodzie jest także to, że nie obciąża tak bardzo stawów, jak na przykład bieganie. Po basenie Twoje mięśnie będą lepiej rozwinięte, pływanie zwiększa bowiem muskulaturę i pozytywnie wpływa na jej rzeźbę. Godzina takiego wysiłku to aż 500-800 spalonych kalorii.  

Co musisz mieć, by nauczyć się pływać?

Same chęci to nie wszystko, musisz się wyposażyć w kilka niezbędnych rzeczy. Pierwszą z nich, oczywistą, są kąpielówki (dla mężczyzn) lub strój kąpielowy (dla kobiet). W przypadku kąpielówek należy pamiętać, że do niektórych basenów nie wejdziemy w luźnych szortach. Następnym ważnym elementem są okularki pływackie. Woda w basenie może podrażnić oczy i spowodować dyskomfort. O tym, jak wybrać okularki pływackie, przeczytasz tutaj.

Przydatnym „gadżetem” jest klips czyli popularne noski do pływania. Dzięki niemu woda nie wlewa się do nosa. Niektóre osoby mają problemy z zapaleniem zatok. One bezwzględnie powinny zaopatrzyć się w klipsy. Idąc na basen należy także pamiętać o czepku. Jest on obowiązkowy na coraz większej liczbie pływalni.

Podczas nauki pływania mogą przydać się także płetwy, dzięki którym łatwiej złapiesz w wodzie równowagę oraz deska pływacka.

Jak nauczyć pływać dorosłego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile trwa nauka pływania. Nie ma na to prostej odpowiedzi, ale jedno jest pewne – najszybciej nauczysz się pływać z instruktorem. 

Będzie on na bieżąco korygował Twoje błędy. W pływaniu bardzo ważna jest technika, jej opanowanie pozwoli Ci efektywnie zarządzać energią. Trener podpowie, w jaki sposób oddychać i koordynować ruchy kończyn.  

Ile kosztuje nauka pływania dla dorosłych? Dla przykładu w Gdańsku za jedną lekcję indywidualną trzeba zapłacić 60 złotych. Jeśli jednak uczestniczą w niej trzy osoby, koszt spada do 45 złotych. Szczegółowe ceny zależą od poszczególnych basenów. Nauka pływania wymaga systematyczności. Minimum to jedna lekcja w tygodniu. 

Najważniejsza rzecz: na pływanie nigdy nie jest za późno. Jeden z instruktorów opisywał, jak zaczęła do niego przychodzić 60-latka, która nie potrafiła pływać. Na początku ledwo utrzymywała się na wodzie. Po kilku miesiącach z łatwością radziła sobie z kilkoma długościami basenu.

Praca z instruktorem to najprostsza odpowiedź na pytanie, jak nauczyć pływać dorosłego. Wystarczy niezbędny sprzęt (o którym piszemy powyżej), odrobina samozaparcia i telefon do trenera. To wszystko. 

Samodzielna nauka pływania 

Część instruktorów uważa, że nauka pływania samemu spowoduje złapanie złych nawyków. Niektóre osoby jednak próbują i… im się udaje. 

Nauka pływania krok po kroku – jak się za nią wziąć? Na początek skompletuj niezbędny sprzęt pływacki, o którym pisaliśmy wyżej. Jeszcze przed pójściem na basen możesz poćwiczyć oddychanie. Musisz opanować zatrzymanie powietrza w płucach i równomierny oddech. Staraj się brać jak największe wdechy i powoli wypuszczaj powietrz. Dzięki temu będziesz mógł się skoncentrować na ruchu rąk i nóg.

Następnie musisz zdecydować, jakim stylem chcesz nauczyć się pływać. Wiele osób zaczyna od „żabki”, czyli stylu klasycznego. Pozwala on na wypracowanie właściwej koordynacji nóg i rąk, co na początku wcale nie jest łatwe. Zwykle dopiero później przychodzi kolej na kraul, dzięki któremu pływa się znacznie szybciej. Więcej informacji, jak pływać kraulem, znajdziesz tutaj.   

   

Kolejny krok to przełamanie strachu przed wodą. Możesz zacząć od mniejszej głębokości, by potem spróbować utrzymać się na wodzie tam, gdzie jest głębiej. Najłatwiej jest to zrobić w basenie, który ma wodę solankową. Jeśli więc masz taki obiekt w swoim mieście, będzie idealny.   

Samodzielna nauka pływania polega na podpatrywaniu i próbowaniu odtwarzaniu ruchów pływaka. Oczywiście nie jest to proste, ale zdecydowanie warto spróbować. Najważniejsza jest konsekwencja.