Wybierając aktywny tryb życia, poza oczywistymi względami zdrowotnymi, kierujemy się chęcią poprawy kondycji, wyrzeźbienia ciała oraz zwiększenia wydolności. Holistyczne podejście do ćwiczeń wpłynęło na rozwój nowych trendów i kierunków w świecie fitness.  W ostatnich latach bardzo popularną formą treningu kondycyjno- siłowego stał się Crossfit.

Czym jest Crossfit i na czym polega jego fenomen?

Crossfit, potocznie zwany Crossem, jest to system treningowy polegający na łączeniu różnych form aktywności fizycznej. Znajdą się tu zarówno ćwiczenia kondycyjne z wykorzystaniem bieżni, wioślarzy, skakanki, jak i ćwiczenia siłowe z workami treningowymi, hantlami, czy sztangą crossfit. Trenujący wykonują te ćwiczenia naprzemiennie, w różnych konfiguracjach. Cel jest jeden: jak największa ilość powtórzeń w możliwie krótkim czasie. Niewątpliwie Crossfit jest dziedziną bardzo wyczerpującą i wymaga dużo samozaparcia, jednak efekty niejednokrotnie przewyższają oczekiwania. Zwiększona wytrzymałość siłowa, gibkość, koordynacja ruchowa, poprawa wydolności układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego- i wiele więcej, dzięki jednemu systemowi treningowemu. 

Dodatkowym atutem Crossfit’u jest jego dostępność. Trenować możemy w grupach, co zwiększa naszą motywację, lub w pojedynkę. Sprzęt do crossfitu z pewnością urozmaici nasze ćwiczenia, jednak nie jest on niezbędny. Zapoznać się z podstawami Cross’a możemy w domu, bez przyrządów gimnastycznych, lub z podstawowym zestawem zawierającym: jeden rodzaj obciążenia, np. hantle, mate do ćwiczeń i gumy typu Power Band. Przygotowując się do treningu zadbajmy także o odpowiedni strój. Musi być on przede wszystkim wygodny i nie ograniczać naszych ruchów. Zbyt ciasna odzież może powodować otarcia i ucisk, natomiast obszerne, luźne stroje stwarzają ryzyko zahaczenia się o sprzęt lub przydepnięcia.

Crossfit mimo swojej wymagającej natury, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, dzięki zauważalnym, stosunkowo szybkim, efektom. Należy jednak pamiętać, że wysoka intensywność może nieść za sobą również ryzyko kontuzji. Podstawą bezpieczeństwa treningów typu Crossfit jest dokładna rozgrzewka oraz zachowanie rozwagi w czasie wykonywania ćwiczeń.

filtr

Crossfit i trening siłowy

Cena
od: 0 zł do: 1350.00 zł