Jak dbać o basen?Jak dbać o basen? Poradnik dla początkujących.


Dezynfekcja wody basenowej - jak to zrobić? 


Krystalicznie czysta i bezpieczna woda basenowa jest marzeniem każdego. Tutaj opowiemy Wam, jak dbać o basen i wodę. Poniżej przedstawiamy kilka porad, z których warto skorzystać. Najczęściej do uzdatniania basenu używamy chloru. Dostępny jest w różnej formie i w różnym stężeniu. Możemy kupić i wsypać do basenu chlor w proszku, w płynie (podchloryn stabilizowany) lub w tabletkach. Ważne, by po każdym napełnieniu basenu „zszokować” wodę, to znaczy zabić ewentualne drobnoustroje i oczyścić wodę z pomocą odpowiedniej dawki chloru. W zależności od wielkości niecki oraz od stężenia środek biobójczy dodajemy zgodnie z zaleceniami producenta. Zawartość chloru w wodzie określamy za pomocą jednostek tzw. ppm. Przyjęty w Polsce standard to 0,3-0,6 ppm, jednak nie należy obawiać się wyższych poziomów powyżej tej wartości, zwłaszcza po świeżym napełnieniu i zszokowaniu wody. Należy koniecznie pamiętać, że aby chlor zadziałał MUSIMY zapewnić w wodzie odpowiednie pH. Chlor i wszelkie inne środki uzdatniające wodę będzie działał przy pH maksymalnie 7,6. Producenci chemii basenowej zalecają, by pH wody mieściło się w przedziale 6,8-7,4 – im wyższy parametr, tym woda ma odczyn bardziej zasadowy, im niższy – tym bardziej kwaśny. Zbyt kwaśne środowisko wodne będzie powodowało irytacje skóry oraz korozję elementów stalowych, a zbyt zasadowe pozbawi wodę możliwości obrony przed drobnoustrojami mimo dodawania chloru, a także przyczyni się do odkładania złogów na ścianach i linii brzegowej niecki. Warto wspomnieć jak obniżyć pH wody basenowej – w tym celu stosujemy preparat na bazie kwasu (tzw. pH minus). Musimy pamiętać, że pH wody w basenie może się diametralnie zmieniać w zależności od temperatury, liczby osób kąpiących się w nim, a nawet tego, czy użytkownicy wzięli prysznic. Odczyn pH w basenie ulega też gwałtownym zmianom przy nagłych wyładowaniach atmosferycznych, deszczach oraz w kontakcie z liśćmi, gałęziami i igliwiem.


Jak sprawdzić jakość wody w basenie?


Tu warto powiedzieć jak prosto sprawdzić wodę i parametry w basenie w prosty sposób. Potrzebny nam będzie tester wody basenowej – na rynku jest dużo rozwiązań – testery elektroniczne, profesjonalne fotometry basenowe oraz proste testery kolorymetryczne. Uniwersalne, proste testery posiadają w zestawie 2 fiolki, które napełniamy wodą z basenu, a następnie dodajemy specjalne tabletki DPD (do pomiaru zawartości chloru) oraz phenol RED (do pomiaru pH). Woda zmienia kolor pod wpływem odczynników i następnie porównujemy jej kolor z wzornikiem producenta odczytując na skali poziom określonego parametru. pH powinno znajdować się w zakresie 6,8-7,4 na skali, natomiast chlor w praktyce może sięgać 1 ppm w przypadku basenów ogrodowych.Jak naprawić basen? 


Większość obecnie produkowanych basenów posiada wkłady z folii PCV, które z czasem mogą ulegać punktowemu osłabieniu lub po prostu uszkodzić się mechanicznie. Warto w takiej sytuacji zachować spokój i zacząć od zlokalizowania miejsca wycieku. Może to być zadzior, rysa lub punktowa dziura, a także nieszczelność na zgrzewie. Uszkodzenie folii może wystąpić na ścianie lub dnie – zaczynamy od dokładnej organoleptycznej inspekcji całej niecki. Jeśli nie możemy precyzyjnie zlokalizować miejsca wycieku, a po dopełnieniu wody ciągle ubywa, powinniśmy pozwolić wodzie uchodzić z niecki cały czas obserwując poziom. Jeśli w pewnym momencie się ustabilizuje to szukamy nieszczelności dookoła niecki na poziomie lustra wody i tuż ponad nim. Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić wszystkie zgrzewy w basenie. Gdy już skutecznie zlokalizujemy miejsce wycieku musimy je oznaczyć. Następnie przystępujemy do naprawy – w tym celu potrzebny nam będzie zestaw naprawczy. Może się składać z kleju, łatek i aplikatora albo gotowych łatek samoprzylepnych (samogalwanizujących). Większość dostępnych na rynku łatek i zestawów naprawczych umożliwia naprawę „na mokro” czyli w wodzie. Musimy pamiętać, że najpewniejszym sposobem na naprawę pozostaje zaklejenie uszkodzeń na suchym materiale, jednak przy zachowaniu odpowiedniej staranności możemy poradzić sobie także nie opróżniając basenu. Pamiętajmy wtedy, że łatki dociskać musimy z odpowiednią siłą i przez dłuższy czas. Sam rozmiar łatki powinien też mieć powierzchnię dużo większą niż uszkodzenie. Naprawa folii basenowej na zgrzewie wymaga zastosowania jeszcze większej powierzchni aplikacji kleju i większej łatki, w przeciwnym wypadku uszczelnienie takich uszkodzeń może okazać się trudne. Aby uniknąć napraw basenu pamiętajmy, by od chwili jego ustawienia mieć na uwadze, że folia PCV jest delikatna i podłoże powinno być czyste, suche i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń i ostrych, drobnych elementów