Jak ogrzać wodę w basenie? Poznaj wady i zalety każdej metody

Jak ogrzać wodę w basenie? Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla ciebie.

Najpopularniejsze metody ogrzewania basenu

Inwestując w basen chcielibyśmy mieć pewność, że będziemy mogli się nim cieszyć i nie marznąć. Krystalicznie czysta woda basenowa to nie wszystko. Ważna jest też komfortowa temperatura – woda w basenie powinna mieć przynajmniej 26 stopni, by zapewnić radość z kąpieli. Latem w ciepłe dni nasz basen i woda podgrzewają się wprawdzie same za sprawą słońca, ale znaczną część ciepła woda basenowa może oddać w nocy.


Z poniższego artykułu poznasz wady i zalety ogrzewania basenu poprzez:


Solary do basenu – tani sposób na ogrzanie wody w basenie:


Najpopularniejsze i najtańsze są kolektory słoneczne do basenu. Są to w praktyce maty grzewcze, przez które przepływa część wody basenowej w trakcie procesu filtracji. Takie solary do podgrzewania wody basenowej są efektywne, jednak warunkiem jest ich długotrwałe nasłonecznienie w ciągu dnia. W uśrednieniu można przyjąć, że w optymalnych warunkach nasłonecznienia podniosą temperaturę wody basenowej o kilka stopni. Instalacja kolektorów słonecznych w Twoim basenie nie jest trudna – potrzebny będzie tzw. bypass, by przekierować część wody z obiegu powrotnego filtracji do obiegu solarów. Należy pamiętać, że takie solary basenowe muszą znaleźć miejsce w pobliżu basenu i być wyeksponowane na działanie słońca. Takie panele słoneczne umieścić można na specjalnej konstrukcji lub położyć je na dachu. Powierzchnia z reguły wynosi od ok. 2 metrów kwadratowych do nawet 6 metrów w przypadku większych basenów (do 30 metrów sześciennych). Ogrzewanie solarne do basenu może być zainstalowane do każdego systemu filtracji piaskowej, jednak należy mieć na uwadze dodatkowy opór stawiany przez instalację solarną i odpowiednio dobrać lub zweryfikować moc pompy filtracyjnej.
Wady i zalety paneli solarnych:Grzałka basenu – skuteczna i niedroga metoda ogrzania wody w basenie.


Elektryczna grzałka basenowa to relatywnie tani w zakupie i najprostszy w montażu sposób na podgrzanie wody w basenie. Montuje się ją w obiegu wody basenowej, a zasilana może być prądem 230V lub trójfazowym 380V. Taki elektryczny podgrzewacz wody basenowej należy dobierać w oparciu o kubaturę niecki, temperaturę jaką chcemy osiągnąć oraz dostępne opcje zasilania. Warto zwrócić uwagę na sposób zasilania grzałki basenowej, ponieważ grzałka trójfazowa zawsze będzie tańsza w eksploatacji. Niezależnie od modelu grzałki do wody basenowej powinny być wyposażone w szereg zabezpieczeń na wypadek awarii – dobre podgrzewacz do basenu dysponuje czujnikiem przepływu oraz termostykiem wyłączającym urządzenie w przypadku nadmiernej temperatury lub tzw. suchobiegu (pracy bez wody). Regulacja temperatury w grzałce basenowej może odbywać się za pomocą prostego pokrętła, zewnętrznego sterownika lub wyświetlacza ciekłokrystalicznego wyposażonego w przyciski. Ile kosztuje ogrzewanie wody basenowej za pomocą grzałki? Energia elektryczna nie kojarzy się z tanim sposobem na ciepło, jednak jeśli posiadamy kilkutaryfowy licznik i zaprogramujemy czas pracy grzałki i filtracji w godzinach poza szczytem to koszty nie będą przerażające. Podobnie klienci posiadający w swoich domach instalacje fotowoltaiczne nie zauważą znacznych obciążeń.
Wady i zalety podgrzewaczy wody do basenu:
Pompa ciepła do basenu – nowoczesny sposób na ciepłą wodę w basenie.


Basenowa pompa ciepła to rozwiązanie ostatnio niezwykle modne i – jak potwierdzają relacje klientów – godne uwagi. Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda polega na pozyskiwaniu ciepła z zewnątrz i przy użyciu sprężarki przekształcenie jej w energię cieplną, która następnie oddawana jest do wody basenowej. Pompa ciepła do podgrzewania wody w basenie zasilana jest energią elektryczną – 230V lub prądem 3-fazowym 380V. Sprawność pompy ciepła określa współczynnik COP (Coefficient of Performance czyli współczynnik sprawności). Określa on ile kW energii cieplnej jesteśmy w stanie uzyskać z nakładu 1 kW energii elektrycznej. Np. COP wynoszące 5 oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej pompa wytworzyć może nawet 5 kW energii cieplnej. Należy jednak zauważyć, że może to być parametr mylący. Nie istnieje bowiem obowiązująca na całym świecie jedna norma określająca warunki pomiaru. Inny będzie współczynnik sprawności pompy ciepła przy tej samej zadanej temperaturze wody np. 28 st. C gdy temperatura otoczenia wynosić będzie 15 st. C, a inaczej będzie ta sprawność wyglądała przy temperaturze powietrza 25 st. C. Coraz popularniejsze na rynku są pompy ciepła z inwerterem (falownikiem). Inwerterowa pompa ciepła nie pracuje po załączeniu ze stałą, nominalną mocą, ale w zależności od zapotrzebowania i warunków może działać ze zmienną mocą ujętą w pewnych „widełkach” – np. pompa ciepła z falownikiem 6-13 kW będzie ogrzewać basen po jego napełnieniu z pełną mocą, a gdy wymagane będzie jedynie dogrzanie wody basenowej wykorzysta niższe parametry. Przekłada się to oczywiście na cichą pracę i niższe koszty eksploatacji, ale także na dłuższą żywotność sprężarki. Pompa ciepła z inwerterem jest nieco droższa niż tradycyjna, ale wielu klientów decyduje się na to rozwiązanie.
Sterowanie pompą ciepła do basenu może odbywać się za pomocą umieszczonych na niej przycisków, ale dostępne są także moduły wifi do zdalnego zarządzania parametrami lub wyświetlacze do montażu na ścianie.
Wady i zalety basenowych pomp ciepła:
Jeśli mają Państwo pytania odnośnie ogrzewania basenu to nasz zespół techniczny z przyjemnością Państwu pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Pytania proszę kierować na adres: 

baseny@klubben.pl